Nie mogę milczeć!

19 czerwca 2023, godz. 11:40, 348 wyświetleń

HISTORIA ŻURAWIANKI!

Spadki i rzeczywistość!

Nie mogę milczeć w sytuacji, gdy mój klub schodzi na dno pod każdym względem i to w roku jubileuszu 95-lecia swojego istnienia. Nawet oddanie pięknego stadionu nie przyćmi przykrego faktu, który dla mnie jest przeżyciem bez precedensu przykrym i niezrozumiałym. W ciągu 70 lat przeżyłem wiele spadków piłkarzy, ale nigdy w takiej i nawet zbliżonej sytuacji kryzysowej, jaką doczekałem się obecnie. Nigdy nie spadaliśmy do ostatniej klasy rozgrywkowej piłkarzy bez żadnego zaplecza kadrowego zawodników i mizernego zaplecza działaczy, a na dodatek tylko w jedną sekcją, okaleczoną do szpiku kości. Czytając różnych komentarzy, typu nic się nie stało lub dobrze, że jeszcze grają, mam jednoznacznie wyrobioną opinię, że młode pokolenie nie ma pojęcia jak nisko Żurawianka obecnie upadła, że jest to bardzo głęboki kryzys, który natychmiast potrzebuje poważnej i gruntownej sanacji z udziałem całego społeczeństwa Żurawicy, wraz z Urzędem Gminy i jego podległymi urzędami oraz w szczególności szkołami. Dzisiejsza młodzież musi mieć świadomość, że samo oddanie stadionu i górnolotne uroczystości jubileuszowe niewiele dadzą, bo stadion będzie, ale nie będzie nikomu grać na nim! W konsekwencji przy waszej obojętności z czasem sam stadion ulegnie degradacji i pozostanie jedynie wstyd dla Was, młodzi mieszkańcy Żurawicy!

Przeżyłem różne degradacje w długoletnim życiu, i tak:

1. Sezon 1957 spadaliśmy do 5 klasy rozgrywek w Polsce (dzisiejsza IV liga):

W klubie działały sekcje: kobiety i mężczyźni (lekkoatletyka, siatkówka, motorowa, szachowa), piłkarze – dwie drużyny seniorów, juniorzy, trampkarze.

1. Sezon 1961/62 spadaliśmy do 5 klasy rozgrywek w Polsce (dzisiejsza IV liga):

W klubie działały sekcje: kobiety i mężczyźni (siatkówka, motorowa, szachowa), później zapasy i tenis stołowy, piłkarze – dwie drużyny seniorów, juniorzy, trampkarze.

1. Sezon 1994/95 spadliśmy do 7 klasy rozgrywek w Polsce (dzisiejsza A klasa):

W klubie działała tylko sekcja męskiej piłki nożnej – dwie drużyny seniorów, juniorzy, trampkarze, młodzicy.

1. Sezon 2014/15 spadliśmy do 8 klasy rozgrywek w Polsce (dzisiejsza B klasa): dwie drużyny seniorów i juniorów, trampkarze, młodzicy i drużyna żeńska.
  2. Sezon 2022/23 spadliśmy do 8 klasy rozgrywek w Polsce (dzisiejsza B klasy):

W klubie działa tylko jedna drużyna seniorów, która aktualnie składa się z 20 piłkarzy o niskich kwalifikacjach, o czym świadczą dotychczasowe wyniki.

Sytuację pogarsza fakt, że oprócz czynnych zawodników, drastycznie kurczy się ilość chętnych działaczy do społecznej działalności na rzecz sportu w Żurawicy oraz topnieje liczba sympatyków drużyny na każdym meczu. Taki obraz jednoznacznie pokazuje, że w klubie od kilku lat dzieje się coś bardzo złego, że zarząd nie potrafi opracować przyjaznej atmosfery w klubie, by poprawić stosunki międzyludzkie wewnątrz klubu. Żadne tłumaczenie nie jest potrzebne o niskim zainteresowaniu się piłką w Żurawicy, która liczy 5 tysięcy mieszkańców i jest siedzibą gminy. Wystarczy porównać o wiele mniejsze wsie nie tylko w Gminie Żurawica, ale wiele innych wsi wokół niej powiatu przemyskiego, czy sąsiednich powiatów. W tych małych wsiach można, a w Żurawicy nie? Dotyczy to również, a może w szczególności - władz gminy i wsi Żurawica!

2023-06-19